Zmarszczki – wszystko co musisz wiedzieć

By | Luty 8, 2017

Zmarszczki to nic innego jak załamanie struktury skóry, a także znajdującego się pod nią „szkieletu”. Który tworzą włókna kolagenu i elastyny. Dlaczego zmarszczki pojawiają się wraz z wiekiem? Młoda skóra nie posiada zmarszczek, ponieważ obfituje w zasoby kolagenu i elastyny. Te tworzą uporządkowaną oraz elastyczną strukturę. Ta z kolei stanowi dla skóry coś w rodzaju rusztowania. Jest odpowiedzialna za jej prawidłowe napięcie. Młoda skóra ma też wystarczająco dużo kwasu hialuronowego, który jest naturalnym podskórnym „wypełniaczem”. Niestety wraz z upływem czasu substancje te ubywają, słabnie ich jakość. Mniej składników, które pobudzają ich naturalną produkcję to mniej witamin A, E i C.
Kiedy czekają na nas zmarszczki?
Skóra człowieka zaczyna starzeć się około 25 roku życia, w niektórych przypadkach nawet dużo wcześniej. Wcześniej mogą pojawić się zmarszczki mimiczne, co ciekawe nie są one związane z procesem starzenia się. Około 30 roku życia nigdzie indziej, a tylko w kącikach oczu mogą tworzyć się tak zwane kurze łapki. Około 40-go roku życia pojawiają się już zmarszczki między brwiami, także na czole, a także nawet bruzdy biegnące na drodze od ust w kierunku naszych skrzydełek nosa. 50-lat to już opadające policzki, a także zmarszczki na szyi.
Podział zmarszczek
Zmarszczki możemy podzielić na różne typy ze względu na tempo ich powstawania oraz przyczynę. Wyróżniamy zmarszczki mimiczne (więcej o zmarszczkach mimicznych na http://www.studio-indygo.pl/category/zmarszczki-mimiczne), inaczej nazywane zmarszczkami dynamicznymi. Ten typ zmarszczek pojawia się najszybciej i jest efektem dużej ilości ruchów mięśni mimicznych znajdujących się na naszej twarzy. Podczas wyrażania jakichkolwiek emocji, mięśnie zmiennie kurczą się oraz rozkurczają. Zmarszczki te początkowo można zauważyć wyłącznie podczas mimiki, ale im wiek bardziej zaawansowanym tym skóra bardziej traci zdolność do pełnego procesu rozkurczania się. Linie mimiczne stają się bardziej trwałe. Z kolei zmarszczki grawitacyjne to głębokie bruzdy. Pojawią się, kiedy skóra straci elastyczność i jędrność. Zmarszczki strukturalne to inaczej zmarszczki posłoneczne.
Czynniki przyspieszające proces tworzenia się zmarszczek
Stres niszczy skórę, ale robi to w inny sposób. Za jego sprawą wydziela się kortyzol (czyli hormon stresu), który uszkadza fibroblasty. Przyczynia się to do degradacji tego włókna. Papierosy to największe zło – nikotyna oraz zawarte w dymie toksyny bez wątpienia sprawią, że włókna podporowe skóry nie tworzą już uporządkowanej struktury. Dodatkowo rozpadają się nieszczęsne estrogeny. Nasza skóra staje się bardziej wiotka, niż wynika to z naszego wieku. Dym powoduje także to, że wokół ust tworzą się tak zwane zmarszczki promieniste, czyli. zmarszczki palaczy czy też zmarszczki osób palących, a na skutek mrużenia oczu osobom niewyobrażającym sobie dnia bez papierosa szybciej też pojawią się kurze łapki.
Spanie z twarzą blisko poduszki, czyli spanie na brzuchu, może spowodować powstawanie „wgnieceń” na skórze twarzy, które mogą w ten sposób pośredni zamienić się w zmarszczki. Aby skutecznie walczyć z ich powstawaniem pomocny może się okazać wybór odpowiedniej poszewki, która będzie delikatna i bezpieczna dla naszej skóry. Najlepiej jeśli poszewka będzie satynowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *