Opłacalność paneli fotowoltaicznych

By | Październik 15, 2018

Panele fotowoltaiczne bywają porównywane z kolektorami słonecznymi. Laikom często zdarza się mylić te technologie, więc na początku warto podkreślić różnice pomiędzy nimi.

Kolektory przekształcają promieniowanie słoneczne w ciepło i są wykorzystywane najczęściej do ogrzewania wody czy wsparcia systemu grzewczego nieruchomości. Z kolei z pomocą paneli fotowoltaicznych uzyskuje się nie ciepło, a energię elektryczną. Prąd przez nie produkowany można użytkować na bieżąco w domu, biurowcu czy fabryce, ale także przesyłać do sieci. W ostatnim czasie panele fotowoltaiczne zyskują w oczach polskich inwestorów, dostrzegających ich liczne zalety. Eksperci rynku energetycznego przestrzegają jednak, że korzyści nie są tu czymś oczywistym. Dlatego przed montażem należy przyjrzeć się czynnikom decydującym o opłacalności takiej inwestycji.

Koszty energii

Im wyższe rachunki za prąd się płaci, tym montaż paneli fotowoltaicznych jest bardziej opłacalny. Z tego między innymi powodu tak często widywane są one w dużych gospodarstwach rolnych czy przedsiębiorstwach produkcyjnych. Jednak powoli, aczkolwiek systematycznie, panele fotowoltaiczne zaczynają pojawiać się w prywatnych domach. A konkretnie na ich dachach, ponieważ to właśnie tam najczęściej są instalowane. W przypadku prywatnych nieruchomości przyjrzenie się kosztom za energię jest szczególnie wskazane.

Oczywiście nawet przy niewielkich rachunkach można zdecydować się na montaż paneli. Taki krok podejmują chociażby osoby przykładające dużą wagę do ochrony środowiska naturalnego. Jeżeli jednak fotowoltaika jest postrzegana jako inwestycja finansowa, to trzeba dokładnie przeanalizować swoje potrzeby energetyczne. Na marginesie warto też wspomnieć, że montaż paneli fotowoltaicznych podnosi wartość nieruchomości, co także jest korzystne z punktu widzenia jej właściciela.

Wydajność paneli

Panele fotowoltaiczne otrzymują najczęściej około dziesięcioletnią gwarancję. Eksperci szacują natomiast, że bez większego uszczerbku na wydajności mogą pracować nawet dwadzieścia, trzydzieści lat. Tym bardziej, że ta technologia jest systematycznie udoskonalana. Jednak na efekty działania takiej instalacji ogromny wpływ mają również sami użytkownicy. Kluczowe jest przede wszystkim znalezienie odpowiednio nasłonecznionego miejsca. Tym naturalnym wydaje się dach, jednak czasami jego niekorzystne ukierunkowanie, zwłaszcza na północ, przekłada się na konieczność szukania miejsca bliżej ziemi. Przed podjęciem decyzji wskazane są konsultacje z fachowcem, który oceni stopień nasłonecznienia w danym punkcie.

Ono także jest kluczowym determinantem wydajności pracy paneli. Błędem jednak byłoby zakładać, że w strefie klimatu umiarkowanego panele fotowoltaiczne się nie sprawdzają. Montując je odpowiedzialnie, zyskuje się cenne wsparcie w ograniczaniu rachunków za prąd. Inną sprawą jest natomiast problem mniejszej wydajności w okresie jesienno-zimowym, kiedy krótsze dni i mniejsza ilość promieniowania słonecznego rzeczywiście ograniczają ilość energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną.

http://4oze.pl/Dowiedz się więcej o odnawialnych źródłach energii – wejdź na stronę 4oze.pl