Książka czy e-book?

By | Wrzesień 20, 2016

Możliwości technologiczne dwudziestego pierwszego wieku postawiły każdego miłośnika literatury przed wyborem: książka czy e-book? Zarówno tradycyjny papier, jak i papier elektroniczny posiadają swoje wady i zalety, co znacznie utrudnia wybór.

Książka

Bardzo często w dyskusji, na którą opcję się zdecydować, pojawiają się argumenty dotyczące zmysłu węchu i dotyku. Mogłoby to wydawać się dziwne, szczególnie dlatego, że do czytania wystarczy nam jedynie zmysł wzroku, ale miłośnicy czytania lubią delektować się charakterystycznym zapachem książkowego papieru. W dodatku lubią czuć go pod palcami podczas przekładania stron.

Takich doznań nie oferuje czytnik e-booków. Przekładanie strony nie stanowi żadnego rytuału, a ogranicza się jedynie do kliknięcie odpowiedniego przycisku. Nie może być mowy również o jakimkolwiek zapachu – elektroniczny papier nie oferuje niczego takiego.

E-book

Czytniki e-booków posiadają jednak ogromną zaletę – można ująć ją pod pojęciem wirtualnej biblioteki. Wielbiciele czytania często biorą ze sobą w podróż dwie, trzy książki, które niepotrzebnie zabierają miejsce w plecaku czy w torbie, a dodatkowo ważą swoje.

Zakupione e-booki gromadzone są na czytniku w postaci wirtualnej biblioteczki, a właściciel ma do niej dostęp w każdej chwili. Tak więc nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy wzięli ze sobą dwadzieścia czy więcej pozycji, a bagaż pozostanie lekki i dodatkowo będzie w nim wiele luźnego miejsca.

To i to?

Najlepszym rozwiązaniem dla miłośnika czytania jest posiadanie zarówno domowej biblioteczki, jak i wirtualnych pozycji w czytniku e-booków. Nigdy nie wiadomo, czy bardziej przydatny będzie papier tradycyjny czy elektroniczny. Wydatek na czytnik nie powinien negatywnie odbić się na domowym budżecie, dostępne są zarówno nieco tańsze modele, jak i te droższe.

Jedno jednak pozostaje pewne – czytanie książek działa korzystnie na naszą psychikę, ubogaca słownictwo i wzmaga empatię, a także pozwala na przyjemny, intelektualny wysiłek.

Artykuł został przygotowany przez Drogę biznesu. Zbiór interesujących informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *