Czar westernów

By | Kwiecień 13, 2017

Całkiem sporemu gronu ludzi może się wydawać, że ot western jak western – wszystkie westerny w końcu są takie same. Całkiem sporo osób jest potężnie przywiązanych do tej wizji i nie docierają do nich inne argumenty. Inni z kolei myślą tak, bo nie znają żadnych argumentów. Nie wgłębiali się w tematykę aż tak, by móc się przekonać, że western to po prostu gatunek filmowy, to prawda. Jednak wcale nie znaczy to, że wszystkie westerny są dokładnie takie same.

Bo, choć, jak w ramach każdego gatunku filmowego, można w przypadku westernów określić cechy wspólne dla wielu produkcji, tak jednak nie ma się tutaj do czynienia z monolitem. Ze sztywnym rozgraniczeniem, ze sztywną konwencją, z którą igranie jest absolutnie niedozwolone. Bo tak w zupełności nie jest. Mało tego. Choć relatywnie niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę – westerny kręcone były również w Europie.

Nie ma absolutnie żadnej zasady, która mówiłaby, że westerny można i należy kręcić jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych. Bo to wcale nie kraj produkcji ma znaczenie w przypadku filmów i gatunków filmowych. I to bez różnicy o jakim gatunku filmowym mowa.

Co można powiedzieć o westernach?

O westernach można powiedzieć naprawdę wiele. W końcu pierwszy z nich powstał bardzo wcześnie, bo już w 1903 roku. Jak każdy gatunek filmowy, również western może się pochwalić cechami wspólnymi. Zaliczyć można do nich na przykład:

– tematykę związaną z wydarzeniami historycznymi, które miały miejsce na Dzikim Zachodzie – na przykład z gorączką złota, budową kolei transkontynentalnej, prowadzeniem walki z przestępczością, w tamtych czasach i na tamtych terenach bardzo wysoką, wojną secesyjną, ciągłymi walkami z rdzennymi mieszkańcami tamtych terenów itd. itp.

– bohaterem bardzo często jest „jeździec znikąd”, często również kowboj czy traper, względnie szeryf – na tle bardzo schematycznego miasteczka wybija się swoimi ze wszech miar pozytywnymi cechami – odwagą, prawością, szlachetnością, ogromną siłą fizyczną czy olbrzymimi umiejętnościami posługiwania się bronią,

– wykorzystywanymi elementami i motywami są: konne pościgi, napady na pociągi, walki z Indianami, pojedynki „w samo południe”,

– wykorzystywane są plenery Dzikiego Zachodu (albo chociaż kojarzące się z nim)

Można wyróżnić pewne podgatunki w ramach samego gatunku filmowego jakim jest western. Można bowiem bez większych trudności spotkać się z klasycznymi westernami, do których zaliczyć można na przykład dla wielu kultowy Rio Bravo. Klasyczne westerny powstawały najczęściej w latach 40 oraz 50 XX wieku. Innym swoistym podgatunkiem są antywesterny, zwane również westernami rewizjonistycznymi. Miały na celu odbrązowienie legendy Dzikiego Zachodu. Powstawały w latach 70-90 ubiegłego wieku. Tutaj zdecydowanie najpopularniejszymi antywesternami są filmy z Clintem Eastwoodem.

Jeszcze jednym rodzajem westernów, który zasługuje na wyróżnienie są westerny europejskie, ze szczególnym uwzględnieniem włoskich – tzw. spaghetti western, które niegdyś pogardzane przez krytyków, obecnie stanowią klasykę kina – jak na przykład „Dobry, Zły i Brzydki”.

Wiele starszych i nowszych westernów znajdziesz na stronie http://www.kinoman.co/ – mnóstwo ciekawych tytułów seriali i filmów, nie tylko dla miłośników westernu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *