Jak wspomóc rozwój kreatywności u dzieci?

By | Lipiec 20, 2018

Kreatywność u dziecka rozwija się wraz z rozpoczęciem wykonywania samodzielnie wszelkich działań. Rodzic może wspomóc rozwój kreatywności tylko wtedy, gdy pozwoli aby maluch działał sam, bez nacisku i kontroli ze strony opiekuna. Oczywiście nie możemy pozostawić malca samego sobie. Jednak należy pozwolić, by pociecha sama wpadała na pewne pomysły i realizowała je we własny sposób. 

Jak wspomóc rozwój kreatywności u dzieci?

  1. Telewizja podaje gotowe pomysły dosłownie na wszystko. Dlatego warto zadbać, aby ani programy telewizyjne, ani inne elektroniczne gadżety nie stanowiły głównej rozrywki. Mogą być przerywnikiem, ale nie głównym obiektem zainteresowania.
  2. Pozwalanie malcowi na decydowanie w niektórych sprawach może być bardzo rozwojowe. Jeśli czasem zapytamy, co chciałby na obiad, lub jak spędzimy wspólnie czas wolny, dziecko poczuje się ważne i chętnie będzie podejmowało próby samodzielnego myślenia w przyszłości.
  3. Podczas zabaw używajmy wyobraźni. Korzystając z prostych przedmiotów wyobrażajmy sobie, że jest to coś innego. Można na przykład użyć misek i garnków jako perkusji, miotły zamiast samolotu lub konia a łyżki kuchennej jako magicznej różdżki.
  4. Zadbajmy o to, aby nasza pociecha otaczała się książkami i zabawkami edukacyjnymi takimi, jak na przykład klocki, puzzle itp.
  5. Dobrą zabawą rozwijającą kreatywność jest wspólne wymyślanie historyjek. Można wspólnie stworzyć teatrzyk lub dokończyć znaną bajkę tak, aby zakończenie było całkiem odmienne od oryginalnego.

Po co wspierać rozwój kreatywności u dzieci?

Dzieci, którym pozwala się na swobodne i kreatywne tworzenie oraz na samodzielne rozwiązywanie problemów są w późniejszym czasie bardziej pewne siebie i otwarte na otaczający ich świat, niż dzieci pozbawione takich metod wychowawczych w młodym wieku. Dziecko kreatywne, to dorosły z pomysłem na siebie. Dzięki mądremu podejściu rodzica bądź opiekuna maluchy, które bawiły się w sposób wykorzystujący wyobraźnię i kreatywność potrafią komunikować się z otoczeniem i dobrze spisują się podczas pracy w grupie. Zachęcając dziecko do częstego zadawania pytań sprawia, że maluch jest ciekawy świata, a jego wiedza większa się wraz z uzyskanymi odpowiedziami. Jeśli nie pozwalamy, aby dzieci rozwiązywały same swoje problemy, w dorosłym życiu będą niezaradne i podatne na depresje.

Twórcze myślenie u dzieci

Zachęcanie dzieci do twórczego myślenia przynosi wiele korzyści rozwojowych. Pod tym pojęciem ukrywa się również kojarzenie, abstrahowanie, dedukcja, posługiwanie się metaforami, przekazywanie zdobytej wiedzy itp.

Przykłady zabaw z dziećmi, które wspomagają rozwój kreatywności.

  1. Wspólne przygotowanie posiłku – dobrze jeśli pozwolimy dziecku wybrać produkty na zakupach. Podpowiedzmy, jakie produkty smakowo do siebie pasują, a jakich nie powinno się łączyć.
  2. Pudełko dobrych manier – na małych karteczkach piszemy zwroty grzecznościowe, np. dziękuję, proszę, przepraszam. Za każde użycie takiego słowa dziecko otrzymuje karteczkę ze zwrotem, którego użył. Jeśli uzbiera na przykład 7 karteczek otrzyma wcześniej ustaloną nagrodę.
  3. Zaplanuj dzień wolny – jeśli mamy jeden dzień wolny, np. niedziela zaproponujmy, aby dziecko ułożyło plan spędzenia wspólnie czasu.

Hurtownia artykułów dekoracyjnych Czakos zapewni Ci materiały na każdą imprezę – uroczystość rodzinną, wesele, ślub czy osiemnastkę. Zobacz więcej.