Czy wiesz, jak będzie wyglądał świat za 30 lat? O trendach w technologii

By | Luty 8, 2018

Świat ulega dynamicznym przekształceniom, szczególnie w sferze technologicznej. Coś, co jeszcze parę lat temu wydawało się nowoczesną technologią, dzisiaj jest już niezwykle przestarzałe i nieefektywne. Jak zatem może wyglądać świat za 30 lat? Jakie są trendy w dzisiejszej technologii?

Ludzkość harmonijnie rozwija się w wielu dziedzinach życia jednocześnie. Badania kosmosu, genetyka, chemia czy farmakologia i ekologia to jedynie kilka przykładów, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Za sprawą tak szybkiego rozwoju technologicznego, jaki przeżywamy teraz – co określane jest przez badaczy terminem „rewolucji naukowej” – możemy przypuszczać, że już za niedługi czas nasze życie upodobni się do marzeń pisarzy literatury science-fiction czy reżyserów, tworzących swoje filmy w tym gatunku.

Trendy

Jakie są zatem trendy w technologii? Warto zacząć od chęci stworzenia w pełni zautomatyzowanego systemu dostarczania przesyłek, gdzie rolę kurierów i listonoszy miałyby zastąpić… wyspecjalizowane drony. Takie plany ma jeden z najbogatszych osób na świecie, założyciel Amazona, Jeff Bezos. Dodatkowo miliarder chciałby, aby możliwe były turystyczne loty w przestrzeń kosmiczną. Mówimy zatem o początkach turystyki kosmicznej.

System rezerwacyjny przeznaczony dla średnich i małych przedsiębiorstw – zobacz więcej!

Podobny pomysł ma również Elon Musk, założyciel i właściciel między innymi firmy Tesla – jeden z najbardziej rozpoznawalnych osobowości naukowo-przedsiębiorczych na świecie. Turystyczne loty kosmiczne również znajdują się na liście celów jego firmy SpaceX, głównym jednak celem pozostaje załogowa misja na Marsa i postawienie pierwszego kroku na Czerwonej Planecie.

Wszystkie te trendy mogą całkowicie odmienić życie społeczne. Nie sposób w tym miejscy wspomnieć o robotyce, która co jakiś czas jest głównym tematem dyskusji w opinii publicznej. Nie tak dawno założyciel Microsoftu, dobrze znany wszystkim Bill Gates powiedział, że należałoby wprowadzić specjalny podatek od pracy robotów i maszyn, co uchroniłoby wiele osób przed utratą pracy czy znikaniem zawodów. Pokazuje to skalę problemu – roboty i maszyny w naszym codziennym życiu nie są już tak odległe jak mogłoby się wydawać.

Wirtualna rzeczywistość

Jeżeli chodzi o technologiczne trendu na mniejszą skalę, to na uwagę zasługuje przede wszystkim wirtualna rzeczywistość, która coraz częściej gości w naszych domach. Dzisiaj, by cieszyć się taką formą rozrywki, wystarczą jedynie specjalne gogle z soczewkami oraz smartfon z żyroskopem i wyświetlaczem o rozdzielczości co najmniej HD.

Z wirtualnej rzeczywistości korzysta coraz więcej podmiotów – produkowane są gry komputerowe przeznaczone do grania jedynie w trybie VR, tworzone są również niezwykle zaawansowane symulacje wojskowe czy chirurgiczne, dzięki czemu piloci czy przyszli chirurdzy mogą przetestować się w niezwykle rzeczywistej symulacji. Największym jednak trendem, i to w dodatku na największą skalę, pozostaje wprowadzanie na rynek coraz to doskonalszych komputerów, laptopów i urządzeń mobilnych.