Brodzik oraz wanna – jak je czyścić?

By | Wrzesień 10, 2018

W jaki sposób zadbać o czystość w łazience? Jak pozbyć się osadu, kamienia oraz zacieków w wannie czy brodziku? Z jakich sposobów skorzystać? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.

Prysznic czy wanna to niezbędne elementy wyposażenia łazienki, o które należy odpowiednio zadbać, aby wyglądały estetycznie i schludnie. Czyszczenie tych powierzchni powinno odbywać się regularnie i dosyć często, ponieważ szybko osadza się na nich brud. Niezależnie czy jest to kabina prysznicowa czy wanna musimy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu każdego elementu. W ten sposób nie doprowadzimy do gromadzenia się nadmiernej ilości zabrudzeń, które z czasem mogą być trudne do usunięcia.

Czyszczenie wanny czy brodzika zależy w dużej mierze od materiału, z jakiego są one wykonane. Warto wziąć to pod uwagę zanim użyjemy jakiegoś preparatu czyszczącego. Niektóre środki mogą nie nadawać się do czyszczenia danej powierzchni i prowadzić do jej uszkodzenia. Dotyczy to również artykułów wykorzystywanych podczas sprzątania. Twarde gąbki czy szczotki nie zawsze się sprawdzą. Aby uniknąć zabrudzeń pojawiających na powierzchni wanny czy brodzika należy czyścić je po każdej kąpieli. Wystarczy dokładne spłukanie pozostałości po szamponach i płynach.

Rodzaje powierzchni i ich czyszczenie

Wanny oraz brodziki mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów i od tego w dużej mierze zależy w jaki sposób będziemy je czyścić. Tworzywa ceramiczne możemy czyścić za pomocą specjalnych preparatów, które są do tego przeznaczone. Można również użyć domowych sposobów z wykorzystaniem sody oczyszczonej, która dobrze radzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami. Pożółkłe plamy na wannie czy brodziku możemy usunąć za pomocą soli i terpentyny. Do czyszczeni można użyć ściereczki lub gąbki.

Akrylowe powierzchnie są bardzo delikatne, dlatego też należy być ostrożnym podczas czyszczenia brodzika czy wanny wykonanych z tego materiału. Nie należy użyć twardych, ostrych gąbek. Najlepiej sprawdzi się ściereczka z mikrofibry. Do czyszczenia można użyć specjalnego mleczka, octu czy soku z cytryny.

Powierzchnie wykonane z emalii najlepiej czyścić za pomocą delikatnego mleczka, które nie doprowadzi do matowienia danej powierzchni wanny czy brodzika. Z żółtymi plamami czy zaciekami dobrze poradzi sobie soda oczyszczona pomieszana z letnią wodą. Aby nadać błysku można wykorzystać maślankę. Po dokładnym wyczyszczeniu należy nałożyć ją na powierzchnię, a następnie pozostawić na kilka minut i dokładnie spłukać.

Usuwanie kamienia

Kamień powstający na powierzchni wanny czy brodzika możemy usunąć za pomocą specjalnych preparatów, które znajdziemy w sklepie. Dobrym sposobem jest również użycie sody oczyszczonej oraz octu. Te produkty posiadają właściwości rozpuszczające osad z kamienia i nie tylko, dlatego pozostawione na kilka minut pozwolą usunąć warstwę kamienia, która pojawiła się na powierzchni. Główkę prysznica można włożyć do wody z dodatkiem kwasku cytrynowego.

logo general

Odświeżacze General Fresh w różnych wariantach zapachowych znajdziesz w sklepie internetowym General Fresh – sprawdź ofertę!