Nowe warunki uruchamiania działalności gospodarczej

By | Wrzesień 23, 2018

Jeden z największych problemów samozatrudnionych w Polsce to koszt ubezpieczeń społecznych i składki zdrowotnej. Przepisy zmieniają się jednak stopniowo na korzyść początkujących przedsiębiorców, a rozpoczęcie działalności gospodarczej na początku 2019 wydaje się bardzo dobrym pomysłem. Dlaczego?

Pozytywne zmiany przy zakładaniu działalności gospodarczej

Każdy przedsiębiorca pragnie płacić możliwie najmniej podatków przy jednoczesnym generowaniu maksymalnego zysku. Zbyt wysoki ZUS, niesprawiedliwy szczególnie dla podmiotów z niewielkimi dochodami to ogromna bolączka całego systemu. Nadmierne obciążenia małych przedsiębiorców to problem widoczny z perspektywy politycznej. Wprowadzenie „Konstytucji Biznesu”, „Ulgi na start”, a także instytucji „Małej Działalności Gospodarczej” to najpoważniejsze kroki zmierzające do poprawy sytuacji najmniejszych działalności gospodarczych. Dochodzi do tego bardzo prosta rejestracja działalności gospodarczej przez internet, przetargi na bazie podpisu elektronicznego, czy konsultacje z rzecznikiem przedsiębiorców.

Dlaczego warto przetestować pomysł na biznes w aktualnych warunkach prawnych?

Konstytucja Biznesu wymusza na urzędach stosowanie zupełnie nowych zasad przy rozpatrywaniu konfliktowych sytuacji dotyczących przedsiębiorców. Nie ma już mowy, przynajmniej teoretycznie o angażowaniu właścicieli biznesów do spraw bardzo małej wagi. Nowe przepisy sugerują rozliczanie nieporozumień na korzyść działalności gospodarczej. To dobrze wróży dla testowania różnych strategii sprzedażowych. Ulga na start to natomiast półroczny okres, w którym otrzymujesz całkowite zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne. Przy uldze na start ponosisz jedynie koszt składki zdrowotnej, którą naturalnie można odliczyć od podatku. Najnowsze rankingi kont firmowych pokazują, że faktycznie rośnie zainteresowanie samozatrudnieniem, ponieważ dysponowanie fakturą VAT to często szansa na optymalizację kosztów pracy. Firmy chętniej współpracują z samozatrudnionymi na fakturze VAT, ponieważ to mniejsze ryzyko. Do takiej współpracy nie wchodzi bowiem Kodeks Pracy.

ZUS uzależniony od przychodu

„Mała Działalność Gospodarcza” to najnowszy, zaakceptowany już projekt uzależniający ZUS od przychodu (poziom, przy którym składki się wyrównują z dotychczasowymi to 5000 złotych). Niższy ZUS obowiązuje niestety wyłącznie przez trzy lata z pięciu (dowolne). Przy połączeniu ulgi na start, dotychczas obowiązującego małego, preferencyjnego Zusu, a następnie małej działalności gospodarczej samozatrudniony otrzymuje około pięciu preferencyjnych lat opłacania składek. To czas wystarczający, aby sprawdzić się w biznesie.

Przydatne narzędzia dla początkujących przedsiębiorców

Na początku drogi do własnego biznesu przyda ci się na pewno ranking kont firmowych, dobre biuro rachunkowe online, bezpłatny program do wystawiania faktur, a także doraźne wsparcie kancelarii prawnej w zakresie podpisywania różnych umów. Wskazane preferencje dają duży potencjał usługodawcom, u których nie notuje się zbyt dużych kosztów stałych.

Dowiedz się więcej o zakładaniu działalności gospodarczej – wejdź na stronę https://jak-otworzyc-dzialalnosc-gospodarcza.pl/ i sprawdź więcej.