Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

By | Maj 12, 2018

Nie brakuje osób, które kupują nieruchomości, aby potem je wynajmować. W końcu to dobry sposób na zainwestowanie swoich pieniędzy. Wynajęte nieruchomości mogą przynosić co miesiące pasywne dochody. Co jednak zrobić, aby zdecydować się na odpowiednich lokatorów i zabezpieczyć swoje interesy?

Komu najlepiej wynajmować mieszkanie?

Bardzo ważne jest to, aby przygotować się do tego całego procederu. Na początek musicie zastanowić się czy możecie pozwolić sobie na odmówienie kilku osobom, które były zainteresowane ogłoszeniem. Są bowiem sytuacje, kiedy pieniądze z wynajmu są bardzo potrzebne. Wtedy ludzie po prostu decydują się na pierwsze oferty, które otrzymali. Trzeba jednak podkreślić, że najlepiej jest wtedy, kiedy można pozwolić sobie na spotkanie się z kilkoma ewentualnymi lokatorami. Komu najlepiej wynajmować nieruchomości? Trzeba podkreślić, że dobrym sposobem jest powierzenie swojego domu czy mieszkania ludziom, którzy mają stałą pracę.

Wtedy jest zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że takie osoby nie będą robiły żadnych kłopotów w aspekcie comiesięcznego płacenia za czynsz. Najmniej ludzi lubi wynajmować mieszkania studentom. Wszystko dlatego, że takie osoby często imprezują i zalegają z opłatami. Poza tym studenci nie gwarantują stałego dopływu gotówki. Jest to spowodowane tym, że najczęściej wynajmują oni mieszkanie tylko na konkretny rok akademicki. Oczywiście, nie z każdym studentem są kłopoty, ale statystycznie ta grupa jest najmniej pożądana przez wynajmujących. Poza tym nie do końca mile widziane są osoby ze zwierzętami, które mogą narobić dużo bałaganu.

Pożyczki pod zastaw znajdą Państwo w ofercie Konsorcjum Finansowego – więcej informacji znajduje się na stronie internetowej

Umowa jest niezbędna!

Bardzo ważne jest to, aby z każdym lokatorem podpisać umowę. Trzeba podkreślić, że niektórzy wahają się w tym aspekcie. Są bowiem osoby, które chcą dzięki temu zaoszczędzić. Jest to jednak nielegalne, ponieważ od wynajmu trzeba odprowadzić podatek. Druga kwestia jest taka, że umowa chroni obie strony tego interesu. Lokatorzy podpisując taki dokument gwarantują sobie wiele praw. Tak samo jak osoby wynajmujące. Na tej podstawie można dochodzić swoich roszczeń. Jeśli zatem właściciele nie chcą być oszukani, to koniecznie powinni spisać umowę jeszcze przed dostarczeniem kluczy do konkretnej nieruchomości.

Dlaczego warto brać kaucję?

Dobrym zwyczajem w aspekcie wynajmowania nieruchomości jest także pobranie kaucji przed wręczeniem kluczy do konkretnego domu czy mieszkania. Dlaczego warto to robić? Trzeba zaznaczyć, że jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby lokatorzy w czasie przebywania w konkretnej lokalizacji na przykład zniszczyli meble itp. Oczywiście, kaucja nie jest obowiązkowa. Aktualnie jednak praktycznie każda osoba wynajmująca nieruchomości bierze takie pieniądze. Jeśli na koniec umowy okaże się, że nic nie zostało zniszczone itp. to pieniądze wracają do lokatorów. Niemniej jednak warto mieć takie dodatkowe zabezpieczenie. Ewentualne straty – które mogą powstać w wyniku nie do końca odpowiedzialnego zachowania lokatorów – będą mogły być bowiem pokryte z tych pieniędzy. Nie wolno zatem zapominać o tej kwestii.