Automatyzacja i robotyzacja przeciwko człowiekowi?

By | Marzec 21, 2017

W debatach naukowych często pojawiają się argumenty oznaczające jakiegoś rodzaju strach o przyszłe losy profesji na świecie. O ile dziś może to nie stanowić jeszcze kłopotu, o tyle za paręnaście lat algorytmy i maszyny mogłyby być w dużej mierze bardziej wartościowymi pracownikami aniżeli kadra pracownicza. W jaki sposób w stosunku do tego kreuje się przyszło los dla ludzkości?

Już wyraża się pogląd, że w nieodległej przyszłości zniknie aż kilkaset zawodów. Praca wykonywana przez zatrudnione osoby będzie zastąpiona wydajnością maszyny. Najbardziej znaczące zagrożenie dotyka w rzeczy samej tych profesji, które nie wymagają dużych umiejętności. Ludzie zarządzający firmami, które opierają się na fizycznej pracy kadry pracowniczej, pomału wprowadzają do całościowej działalności maszyny. Należy podkreślić, dlaczego podejście to jest tak wartościowe dla szefów.

Zdaje się, że stosowanie robotów w pracy jest niesłychanie drogie. To argument zgodny z prawdą, niemniej jednak trzeba podkreślić, iż inwestycja ta może w szybki sposób zwrócić się, dlatego że produktywności robota nie można porównać z wydajnością ludzką. Maszyna nie wymaga dni wolnych od pracy, także nie przechodzi chorób, może pracować z tym samym poziomem wydajnością przez cały czas. To dokładnie z tych względów praca robota może być niebezpieczna dla osób pracujących na niewysokich stanowiskach w tym sensie, że ci nie zdołaliby znaleźć pracy.

W ostatnim czasie donośnie mówiło się o myśli wprowadzenia specjalnego podatku od pracy maszyn, co mogłoby w pewien sposób zwolnić ekspansję robotów. Ma to swoich zwolenników a także oponentów, jednak akcentuje jedną kluczową kwestię – automaty są wykorzystywane coraz bardziej w różnego rodzaju pracy oraz przez menedżerów zajmujących się m.in. przemysłem.

Należy zaznaczyć, że ludzie nie będą zastąpieni w stu procentach przez automaty. Nieustannie będzie bardzo wartościowa wysoko wykształcona osoba do ich obsługiwania i nadzorowania, a więc tak nie jest, że pozanikają wszystkie profesje. Zwraca się uwagę też, że za jakiś czas ludzkości wystarczy 4-godzinny dzień roboczy, jako że większa część działań będzie wykonywana przez zaawansowane technicznie maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *